Dali ste si vypracovať návrhy životného poistenia a rozhodujete sa, ktoré si zakúpite? Ak Vás zaujíma iba to, koľko toto poistenie bude stáť, tak nerobíte najlepšie. Podstatné je triezvo určiť pomer kvality a ceny.

Uvediem príklady, ktoré mňa osobne zaujali najviac. Nebudem konkretizovať poisťovne a ich produkty, skôr sa zameriam na detaily poistných zmlúv a čo z nich vyplýva.

Pripoistenie pracovnej neschopnosti

Jedna poisťovňa toto pripoistenie ponúka relatívne lacno voči iným poisťovniam, a preto som sa pozrel tomu na zúbok. Samozrejme, že v zmluvných podmienkach ma čakalo nemilé prekvapenie. Poisťovňa má stanovenú obmedzenú dobu výplaty poistného plnenia na 30 kalendárnych dní od 29. dňa pracovnej neschopnosti v prípade: migrény, porúch spánku, akútnych infekcií dýchacích ciest, iných chorôb dýchacích ciest, chrípky, zápalov pľúc. Prakticky to, čo vás asi najčastejšie učiní pracovne neschopným. „Lacno“ a „dobre“ sú v prípade poistenia dva rozdielne pojmy.

Trvalé následky úrazu

Konkrétne úrazy sú v jednej poisťovni oceňovacími tabuľkami stanovené diametrálne odlišne. Lacnejšia poisťovňa napríklad natrhnutie postranného kolenného väzu ocení na 5% z poistnej sumy. Iná poisťovňa tento úraz ocení na 49% z poistnej sumy. Opäť platí, že cena za poistku nie je všetko.

Kritické choroby

Všimol som si, že poisťovne sa snažia predbiehať v tom, koľko kritických chorôb zahrnú do balíčka. Opäť zohráva dôležitú úlohu ich počet, pretože konkrétne kritické choroby a ich zoznam vo všeobecných poistných podmienkach číta iba málokto.

A tak sa stane, že sa v poistných podmienkach objavia choroby, ktoré nemusíte poisťovať, ak nechcete cestovať do exotických krajín, pretože pravdepodobnosť, že ich dostanete, je tak mizivá ako pravdepodobnosť toho, že vás zasiahne blesk, a to rovno dvakrát.

Áno, síce máte poistenú aj japonskú encefalitídu či horúčku dengue, no v prípade výskytu rakoviny in situ vám poisťovňa vyplatí iba 10% z poistnej sumy.

Vedeli ste, že posledný zaznamenaný prípad cholery na Slovensku bol ešte v roku 1970? Naozaj je cholera to, čo potrebujete mať nutne poistené vo svojom životnom poistení? Počet chorôb je opäť iba šalamúnskym marketingovým ťahom poisťovní.

Invalidita

Skrátiť poistnú dobu o 3 roky pred ostatnými poisťovňami znamená, že sa poisťovňa vyhýba starým a rizikovým klientom. Áno, presne tým, u ktorých je pravdepodobnosť invalidity najvyššia. Samozrejme, že poisťovňa zahrá pekne na nôtu potenciálnym klientom v podobe rozumnej ceny. Ale či kúpa takéhoto poistenia bude rovnako rozumná, nechám už na vašom posúdení...

Cena v prípade poistky je určite dôležitým faktorom, ktorý dokáže nakloniť jazýček váh a presvedčiť klienta, aby sa priklonil k lacnejšej alternatíve. No v prípade poistenia je na mieste prejsť si (aspoň letmo) poistné podmienky a vnímať dôležitosť poistných rizík.

Nepoisťujte to, čo nepotrebujete, nepriplácajte si za zbytočné pripoisteníčka na úkor podpoistenia dôležitých rizík a ak si neviete rady, tak vyhľadajte experta...

Ing. Marcel Onufer

Ing. Marcel Onufer

"Radím tak, ako by som chcel mať poradené, ak by som bol klientom ja."


Zobraziť profil

Kategórie

Finanční Experti newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta financií. Nenechajte si ujsť podstatné informácie a tipy.

Pomáhame vám robiť tie správne rozhodnutia ...

Kontaktujte nás