V časoch najväčšej ekonomickej konjunktúry, keď ekonomika šliape ako švajčiarske hodinky, prišlo ministerstvu financií nelogické vyplácať ešte aj dotácie na stavebné sporenia. Rozhodlo sa teda štátnu prémiu razantne zoškrtať a osekať. Výdavky spojené so štátnou podporou stavebných sporení sa teda znížia a dotkne sa to ľudí.

Zmien v stavebnom sporení bude v roku 2019 viacero a budú v niektorých bodoch až drastické. Vypíšem len základný prehľad v kocke:

1. Štátna prémia nebude pre bohatých

Ak zarábate viac ako cca 1300 eur mesačne v hrubom, tak sa so štátnou prémiou rozlúčte. Štátnu prémiu totiž získa len ten, kto nezarobí viac ako 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy na Slovensku. (Podobný limit zvýhodnenia platí aj pre hypotéky pre mladých).

Pôvodne ministerstvo chcelo štátnu prémiu vziať aj deťom, ale od tohto nápadu upustilo. Deťom teda štátna prémia bude prideľovaná bez ohľadu na výšku príjmov ich rodičov.

2. Štátna prémia iba na stavebný účel

Doteraz bolo možné prostriedky nasporené v stavebnom sporení aj spolu s pridelenými štátnymi prémiami po 6 rokoch vybrať a ľubovoľne použiť. Po novom, ak nezdokladujete účel využitia prostriedkov, tak štátnu prémiu budete musieť vrátiť. Poskytnutie štátnej prémie by sa malo viazať na podmienku, že sa prostriedky použijú len na stavebné účely.

3. Medziúver bez štátnej prémie

Dnes sa dá čerpať štátnu prémiu aj počas splácania medziúveru. Preto veľká časť sporiteľov nebola ochotná počkať si na pridelenie výhodnejšieho stavebného úveru a hneď siahla po medziúvere. Na stavebný uver by si totiž museli nasporiť aspoň istú časť prostriedkov. Po novom sa na medziúvery teda štátna prémia prideľovať už nebude.

4. Pre plnú štátnu prémiu 2-násobne vyšší vklad?

Momentálne je vzorec pre výpočet štátnej prémie nastavený v intervale od 5% do 15% z ročného vkladu. A ročný vklad pre pridelenie maximálnej štátnej prémie sa mení v závislosti od zmien trhových úrokových sadzieb.

V roku 2018 je pre získanie plnej štátnej prémie 66,39€ potrebné vložiť sumu 1327,80€. Maximálna štátna prémia tvorí teda 5% z ročného vkladu.

Maximálna výška štátnej prémie sa zaokrúhlila smerom nahor na 70€. V roku 2019 by podľa návrhu mala byť situácia rapídne odlišná. Spodný limit pre výpočet maximálnej štátnej prémie by sa mal znížiť na 2,5%, čo znamená, že na pridelenie plnej štátnej prémie v sume 70€ bude potrebné vložiť 2800€ ročne. Otázka je, či ľudia zarábajúci do 1300 eur v hrubom budú schopní ušetriť 233€ mesačne. Ja si myslím, že to podstatnú časť z nich odradí.

5. Krátenie štátnej prémie

Ak ste doteraz filigrantsky zakladali účet pár dní pred Silvestrom so snahou získať štátnu prémiu už v januári, tak po novom vám príde len jej polovica. Ak si nové stavebné sporenie založíte v druhej polovici roka, tak vám štát za tento rok pridelí maximálne ½ plnej štátnej prémie.

Novela je ešte horúca a ani infolinky stavebných sporiteľní ešte nevedia, či sa tieto zmeny budú týkať len nových zmlúv o stavebnom sporení alebo budú platiť aj retrospektívne a celoplošne.

Každú zmenu stavebných sporení budeme priebežne sledovať a budeme o nej aj písať. A vy o nej budete vedieť, ak budete sledovať naše články na www.financniexperti.sk.

Ing. Marcel Onufer

Ing. Marcel Onufer

"Radím tak, ako by som chcel mať poradené, ak by som bol klientom ja."


Zobraziť profil

Kategórie

Finanční Experti newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta financií. Nenechajte si ujsť podstatné informácie a tipy.

Pomáhame vám robiť tie správne rozhodnutia ...

Kontaktujte nás