Investície a sporenie

V časoch najväčšej ekonomickej konjunktúry, keď ekonomika šliape ako švajčiarske hodinky, prišlo ministerstvu financií nelogické vyplácať ešte aj dotácie na stavebné sporenia. Rozhodlo sa teda štátnu prémiu razantne zoškrtať a osekať. Výdavky spojené so štátnou podporou stavebných sporení sa teda znížia a dotkne sa to ľudí. Zmien v stavebnom sporení bude v roku 2019 viacero a budú v niektorých bodoch až drastické. Vypíšem len základný prehľad v kocke:
Prečítať viac
Na poli finančných produktov sa každoročne dejú zmeny. Zlomovým obdobím najčastejšie býva prelom rokov. Na prelome rokov 2017 a 2018 nastali zmeny v úveroch na bývanie, ale aj zmeny v dôchodkových sporeniach. Nás teší, že zmeny v dôchodkových sporeniach sú v prospech uvedomelých sporiteľov, ktorí sa snažia na dôchodok zabezpečiť už teraz.
Prečítať viac
Stavebné sporenie je jedným z najstarších finančných produktov na Slovensku. Svoju pozornosť si u ľudí získalo najmä tým, že štát túto možnosť sporenia dotuje prostredníctvom štátnej prémie. ŠTÁTNA PRÉMIA STAVEBNÉHO SPORENIA KEDYSI A DNES Ešte pred dvadsiatimi rokmi (1993-2000) bola maximálna výška štátnej prémie 6 000 Sk, no príspevky zo strany štátu sa časom znížili až na 2 000 Sk, čo je v prepočte na eurá 66,39€. Rokmi sa tiež sťažovali podmienky pre získanie štátnej prémie.
Prečítať viac
Ak vám zamestnávateľ neposkytuje do tretieho piliera príspevky, tak tretí pilier nie je najideálnejším spôsobom, ako sa pripravovať na dôchodok. Tretí pilier totiž dokáže byť drahší ako iné formy dôchodkového sporenia, navyše prostriedky v ňom nie sú likvidné a sú viazané až do dovŕšenia starobného dôchodku, resp. vyššieho veku (platí pre zmluvy uzatvorené pred rokom 2014).
Prečítať viac
Doplnkové dôchodkové sporenie, alebo ľudovo povedané tretí dôchodkový pilier, umožňuje sporiteľom v ňom použiť zaplatené príspevky ako odpočítateľnú položku základu dane. Maximálnym stropom daňovo odpočítateľnej položky je suma 180 eur.
Prečítať viac
Ak ste sporiteľom v stavebnom sporení, tak pravdepodobne viete, že stavebné sporenie okrem klasických sporiacich produktov, ktoré ponúkajú sporiteľom iba úrok, je niečím výnimočné. Štát naň poskytuje štátnu prémiu.
Prečítať viac
Profi Sporenie je jedinečným finančným produktom, ktorý je možné uzatvoriť len prostredníctvom našich sprostredkovateľov. V spolupráci so spoločnosťou European Investment Centre vytvorila skupina našich odborníkov dve investičné stratégie zamerané na dlhodobé sporenie. Samotný finančný produkt je zameraný pre malých investorov, ktorí hľadajú cenovo dostupné riešenie a sú si schopní sporiť aspoň 35 eur mesačne.
Prečítať viac
Ak je Váš osobný (rodinný) rozpočet na konci mesiaca v prebytku, tak vám umožňuje tvorbu rezerv. Vytvorený finančný vankúš tak neskôr môžete použiť na opravu pokazenej práčky, ťuknutého auta, dcérkinu stužkovú, rekonštrukciu,... bez toho, aby ste si zakaždým museli odniekiaľ požičiavať. Sporiť sa dá aj do vankúša, no takéto sporenie predstavuje 4 hlavné riziká:
Prečítať viac
Investovanie v podielových fondoch z dlhodobého hľadiska pravdepodobne vygeneruje zisk. Sporenie s vkladovými produktmi, kde je kladná úroková miera, tiež klientovi vygeneruje zisk v podobe úroku. No a ako to už vo vyspelých štátoch platí, tak zisky je potrebné zdaniť. Ak by sporenie a investovanie v podielových fondoch vygenerovalo úplne rovnaký zisk, tak napriek tomu stav účtu v oboch riešeniach bude odlišný. Nie, nie je to zapríčinené sadzbou z dane. Tá je ako pri vkladových produktoch, tak aj pri produktoch kapitálového trhu rovnaká – 19%.
Prečítať viac
Čo je to tretí pilier? Tretí pilier alebo doplnkové dôchodkové sporenie je jedna z možností, ako sa pripravovať na starobný dôchodok. Tretí pilier funguje na princípe kolektívneho investovania v podielových fondoch. Tretí pilier je plne dobrovoľný a investovanie v ňom manažujú doplnkové dôchodkové spoločnosti.
Prečítať viac

Kategórie

Finanční Experti newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta financií. Nenechajte si ujsť podstatné informácie a tipy.

Pomáhame vám robiť tie správne rozhodnutia ...

Kontaktujte nás